Jak dbać o wykastrowanego kota po operacji?

Pierwszą rzeczą, którą należy wyjaśnić, jest to, że sterylizacja lub kastracja jest odpowiedzialnym środkiem mającym na celu uniknięcie nadmiernego rozmnażania kotów i ich późniejszego porzucania. Każdy właściciel powinien w pewnym momencie rozważyć podjęcie takiej decyzji, a robiąc to nie wyrządzasz żadnej krzywdy swojemu pupilowi, więc nie czuj się winny i zaakceptuj tę procedurę jako alternatywę zapobiegającą nieodpowiedzialnej hodowli oraz agresywnym i terytorialnym postawom w przypadku samców.

Kastracja, choć bardzo powszechna, jest procesem, który musi być przeprowadzony wyłącznie przez lekarza weterynarii i wymaga pełnego znieczulenia, dlatego po interwencji ważne jest zapewnienie opieki naszemu zwierzęciu, aby szybko wróciło do zdrowia.

Przez co najmniej półtora do dwóch dni staraj się nie pozwalać kotu zbytnio się ruszać, nawet jeśli zwierzę nie może tego rozumować, jest rekonwalescentem i jego ruchy są ograniczone. Jeśli są jakieś dziury lub kryjówki, w których wiesz, że Twój kot lubi się chować, ogranicz dostęp do nich, bo może zrobić sobie krzywdę.

Kilka godzin po operacji kot będzie mógł jeść i pić, ale nie można mu podawać zwykłych ilości jedzenia i płynów, ponieważ jest w trakcie rekonwalescencji. Zmniejsz porcje jedzenia i płynów dla kota do co najmniej połowy normalnej przez pierwsze kilka dni. W http://weterynaryjne.pl znajdziesz więcej informacji o odżywianiu kota.

Należy również pamiętać, że kot będzie wrażliwy, drażliwy, obolały i zrzędliwy – jest to całkowicie normalne i nie ma się czym przejmować. Twój kot może odrzucać czułość lub być trochę wrogo nastawiony, nie ma nic przeciwko tobie, bądź cierpliwy, to wkrótce minie.

Należy również zwrócić uwagę, aby zwierzę nie lizało, nie gryzło i nie dotykało w żaden sposób szwów, gdyż mogą one pęknąć i spowodować duży problem, w tym aspekcie należy być czujnym. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o najlepsze sposoby uniknięcia tego.

To normalne, że kot nie chce jeść zbyt chętnie – dopiero co przeszedł operację i czuje się osłabiony i obolały. Bądź cierpliwy i upewnij się, że przynajmniej spożywa płyny i trochę jedzenia. Możesz również zaoferować mu jedzenie z puszki, które zawiera płyn i jest dla niego znacznie bardziej miękkie i smaczniejsze.

Pamiętaj, że wykastrowane koty mają tendencję do przybierania na wadze, dlatego ważne jest, aby monitorować ich dietę od pierwszych tygodni po operacji.