3 pary zwierząt bardziej romantycznych niż ludzie.

Naukowcy często napominają, że tylko ludzie, jako istoty myślące, są zdolni do okazywania uczuć. Inni – chociażby artyści, czy właściciele oddanych pupilów – wychodzą temu naprzeciw.

W rzeczywistości różne odruchowe zachowania koegzystujących ze sobą stworzeń są podstawą wielu cudownych zjawisk zauważalnych w przyrodzie. Ale spójrzmy na świat z punktu widzenia romantyka, i przyjrzyjmy się trzem przykładom „zakochanych” gatunków zwierząt.

KONIKI MORSKIE

Niewiele osób wie, że owe zwierzęta należą do tej samej rodziny, co karpie czy tuńczyki – są one rybami.
Ale jeszcze mniej zna ich zwyczaj godowy, który w tym okresie powtarza się każdego ranka…

U ludzi „pierwszy taniec” stał się już tradycją. Jednak pławikoniki wpadły na ten rytuał znacznie szybciej. Podczas tego zwyczaju, para raz po raz styka się pyszczkami, wiąże ogonami i wykonuje serię wspólnych obrotów.

Niektórzy zauważają, że przy tej wspólnej czynności koniki tworzą kształt serca.

ALTANNIKI LŚNIĄCE

Wątpliwe, byś jako przyszły zięć dostał ultimatum: Albo wybudujesz altankę, albo żony nie będzie! Natomiast ci australijscy gentelmeni robią to z własnej woli.

Ptaszki, które ważą nie więcej niż Twój telefon, w okresie godowym wkładają w swoje dzieło mnóstwo pracy. Aby zachęcić do siebie samiczkę, altannik buduje dla niej… altankę!

Budowla składa się w dużej części z gałęzi, ale to nie one mają przyciągać przeciwną płeć. Przecież powszechnie wiadomo, że kobiety zachwycają się błyskotkami i żywymi kolorami. Samiczki altanników nie są wyjątkiem, dlatego ich przyszli partnerowie wykorzystują do budowy barwne muszle, papuzie pióra czy drobne owoce oraz zgubione przez ludzi przedmioty – okulary, a nawet zegarki! (A mówią, że szczęśliwi czasu nie liczą).

Nie jest to jednak wieczna rezydencja niczym z programu „Nasz nowy dom”, ponieważ kiedy para ptaszków się już spotka, zostawia altankę na rzecz nowego, wspólnie wybudowanego gniazda.

WILKI

Cóż… pieśni pod jednym księżycem również mogą okazać się początkiem wspaniałej przyszłości.

Mimo że wilki kojarzą się z samotnym życiem, to tak naprawdę żyją w stadach, a co więcej łączą się z partnerkami na całe życie. Następuje to w najmroźniejszym okresie, który nie przeszkadza im jednak w okazywaniu sobie gorących uczuć.

Gdy po wyjącej arii para wilków spotyka się w jednym miejscu, oboje okazują sobie bliskie i czułe względy.

Romantyczność, wyrzeczenia czy trwanie razem aż do śmierci, to rzeczy, których paradoksalnie ludzie mogą uczyć się od zwierząt. A spojrzeliśmy przelotnie tylko na trzy spośród wielu gatunków zamieszkujących naszą planetę!

Co więc zrobisz, gdy następnym razem spotkasz swojego partnera?

1 thought on “3 pary zwierząt bardziej romantycznych niż ludzie.

  1. Oraz oczywiście łabędzie! Są one definicją i symbolem romantyzmu.

Comments are closed.