Stawy Milickie – raj dla ornitologów

Dolina Baryczy to malownicze stawy i piękne widoki. To również bogaty świat fauny i flory, dzięki czemu przyrodnicze wycieczki po tej części kraju cieszą się wielką popularnością. Dolina Baryczy kusi przede wszystkim ornitologów, dla których rajem jest rezerwat przyrody „Stawy Milickie”. Co warto wiedzieć na jego temat?

Lubisz ptaki? Odwiedź Stawy Milickie!

Stawy Milickie to skupisko stawów, które są ze sobą połączone gęstą siecią dróg i grobli. Przez wiele z nich prowadzą szlaki piesze, rowerowe i konne, z kolei rzeka Barycz przyciąga amatorów spływów kajakowych. Bez względu na to, na jakie wycieczki postawimy, w trakcie podróży wzdłuż rzeki Barycz dostrzeżemy wiele czatowni i wież obserwacyjnych. To dzięki nim miłośnicy ornitologii mogą śledzić, co dzieje się w tym niezwykłym królestwie. Same Stawy Milickie są znane jako największy rezerwat ornitologiczny w Polsce, mało kto jednak wie, w jaki sposób powstał ten kompleks.

Historia Stawów Milickich zaczyna się w XIII wieku. To w tym czasie w Dolinie Baryczy pojawiają się cystersi, dla których jednym z najważniejszych zajęć staje się hodowla karpi. Część stawów powstała w zagłębieniach będących pamiątką z czasów, gdy w Dolinie Baryczy wydobywano rudę darniową.

Dziś ten wielki kompleks stawów jest jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych w kraju i rajem dla miłośników ptaków. Żurawie, bieliki, pelikany, kaczki i łabędzie – oto wybrane gatunki ptaków, z jakimi można się spotkać w trakcie ornitologicznej wycieczki po Stawach Milickich. Nie brak tu również karpi, które stały się jednym z symboli Doliny Baryczy. Wszystko to czeka w pięknej scenerii, dzięki której wizyta w tym miejscu każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Artykuły na temat różnych zwierząt znajdziesz też w serwisie zwierzak.pl.