Wybór psa – kundel czy rasowy?

Jakiego psa wybrać? Przed trudną decyzją i problematycznym wyborem stoi praktycznie każdy, kto myśli o nowym członku rodziny w postaci słodkiego zwierzaka, jakim niewątpliwie jest pies. Często wśród populistycznych opinii słyszymy słowa typu: „Jak kupować to rasowca, jak ze schroniska to kundelka”. Jaka jest jednak najlepsza decyzja w tym temacie, którą możemy podjąć?

Wybór pomiędzy kundelkiem a psem rasowym

To jakiego psa wybierzemy też zależy od naszych zasobów finansowych. Nie jeden marzył o psie rasowym, a koniec końców zaadoptował kundelka i na odwrót.

Kilka słów o kundelku

Czy pies kundelek jest gorszy od psa rasowego? Oczywiście, że nie! Na psy ze schroniska decyduje się wiele osób. Przykład? Schronisko nieopodal Legnicy. Jak w wywiadzie dla portalu Legnica Info mówi pracownik schroniska w regionie Legnicy, każdego tygodnia pojawiają się tam nowe pieski, jednak regularnie znajdują one swoje domy.

Nie każdy musi być właścicielem rasowego psa. Przede wszystkim każdy kundel jest inny. Przy wyborze szczeniaka mieszańca nie mamy pojęcia co z niego wyrośnie pod względem charakteru. Chyba, że znamy rodziców szczeniaka. Psy tej rasy mogą być małe, duże i z sierścią krótką, jak i długą. Jedną wspólną cechą kundelków jest to, że wszystkie psiaki mają ciemny kolor oczu. Oczywiście kundelki to są cudowne psy. Na pewno właściciele kundelków mogą powiedzieć, że są to psy niewątpliwie wesołe i bardzo energiczne. Są ciągle w ruchu i bardzo lubią spędzać czas aktywnie na świeżym powietrzu.

Jeśli uprawiasz sport to kundelek na pewno będzie ci towarzyszył przy twojej aktywności fizycznej. Są również bardzo przyjazne – niemal, że od razu nawiązują kontakt z obcymi. Ponadto ich wielką zaletą jest oddanie i przywiązanie do swojego pana.

Kilka słów o rasowym psie

Ostatnio posiadanie psa rasowego zrobiło się modne. Tak może się przynajmniej wydawać po zdjęciach umieszczanych w Social Media. W przypadku psów rasowych, to na świecie jest bardzo dużo ras psów. Dlatego tu przy wyborze psa rasowego mamy wybór pod względem charakteru w przeciwieństwie do kundelka. Pies rasowy kiedy dorośnie będzie wzorowy pod względem wyglądu i charakteru, ponieważ już na początku możemy wybrać rasę, która będzie nam odpowiadać.

Dodajmy, że rasowy pies został wyhodowany w konkretnym celu. Jednak musimy wiedzieć, aby wybierać legalne hodowle. Każdy pies rasowy od samego początku powinien posiadać rodowód, dokument potwierdzający jego pochodzenie Po czym poznamy rasowego psa? Przede wszystkim po udokumentowaniu rodowym.

Rodowód musi zawierać o to takie informacje:

  • rasę psa,
  • imię,
  • datę urodzenia pieska,
  • dane właściciela, do którego należał pies,
  • nazwę czy też dane osoby, która ten dokument wystawiła.

Wszystkie psy rasowe, jak i kundelki wymagają właściwej opieki, odpowiedniego żywienia, opieki weterynaryjnej i dobrego traktowania. O to powinien zadbać każdy właściciel psa. Dlatego zanim staniemy przed ostatecznym przygarnięciem psa, lepiej zastanówmy się czy zdołamy sprostać wszystkim wymaganiom i obowiązkom.