Gołąb hodowlany – białogłówka gumbińska

Jest to gołąb średniej wielkości, dość mocny, z dziobem o średniej długości, szeroką koroną od ucha do ucha, zakończoną rozetkami. Cechuje go żywe usposobienie.

Należy wiedzieć, że ta stara rasa gołębi lotnych została wyhodowana na terenie dawnych Prus Wschodnich w okolicach miejscowości Gumbinnen (od 1946 roku Gusiew) należącej obecnie do obwodu kaliningradzkiego. Nazwa, pochodząca z języka litewskiego, oznacza zakole rzeki. Dostępna literatura nie podaje, jakie gołębie były praprzodkami białogłówek gumbińskich. Po II wojnie światowej rasa ta była dość popularna i licznie hodowana na terenie kraju, szczególnie w regionach północno-zachodnich. W ostatnich latach hodowcy niemieccy mocno ją zmodernizowali, przekształcając z typowo średniodziobej w raczej krótkodziobą. W efekcie białogłówka zyskała wprawdzie na urodzie, ale straciła na użytkowości. Czas pokaże, czy modernizacja rasy przyczyni się do wzrostu jej popularności, czy też trudności w wychowaniu młodych nie wpłyną na zahamowanie jej rozwoju.

Oto zewnętrzne cechy, które są charakterystyczne dla tej rasy:

a). oczy perłowe, błyszczące.
b). głowa szeroka, lekko spłaszczona, czoło umiarkowane zaokrąglone z szeroką nieprzylegającą koroną zakończoną rozetkami.
c). szyja średniej długości, stożkowo ukształtowana, mocna.
d). brew dwurzędowa, gładka, kolor cienisty do lekko różowego.
e). dziób średnio długi, jednak nie za krótki, szeroko osadzony, lekko skierowany w dół, gruby, tępo zakończony, koloru cienistego; woskówki dobrze rozwinięte, gładkie, biało przypudrowane.
f). pierś szeroka, uwypuklona, lekko wysunięta do przodu.
g). upierzenie mocne, przylegające, błyszczące.
h). plecy szerokie, nie za krótkie, zakryte, ukośnie opadające.
i). skrzydła średniej długości, przylegające do tułowia, spoczywające na ogonie.
j). ogon średnio długi, zwarty, ukośnie opadający z linią grzbietu.
k). nogi średnio wysokie, mocne, nieopierzone albo opierzone z palcami włącznie.
l). rodzaje kolorów: czarny, czerwony, żółty, kawowy niebieski, niebieski-płowy, czerwono-płowy, żółto-płowy, niebieski groch.

Trzeba też wiedzieć, że białogłówki gumbińskie są gołębiami bardzo żywotnymi, odpornymi i dosyć ufnymi. Mają dobrze rozwinięty instynkt macierzyński i są dość płodne, jednak ze względu na skrócony dziób nie najlepiej karmią swe potomstwo. W Polsce rasa ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem hodowców.