Zdecydowałeś się na zakup nowego zwierzęcia. Postanowiłeś kupić papugę, zaznajomiłeś się z jej opieką i stoisz przed wyborem gatunku. Na początek idealnie sprawdzi się papużka nimfa bądź falista. Są w przystępnej cenie, nie mają wygórowanych oczekiwań, a dorosłe nie osiągają dużych rozmiarów, dlatego idealnie nadają się na pierwszą papugę. W poniższym artykule spróbuję odpowiedzieć na pytanie, papuga nimfa czy falista?


Papuga nimfa


Papuga nimfa rozmiarem jest nieco większa od falistej. Dorosła osiąga około trzydziestu centymetrów. W naturze spotykane z szarym bądź białym ubarwieniem. Samice są zazwyczaj milczące, samce wręcz przeciwnie, są głośniejsze, kochają wydawać z siebie dźwięki, jednakże nie skrzeczą. Jak każda papuga, są zwierzętami stadnymi, nie lubi samotności i trzeba poświęcać jej dużo wolnego czasu, który zaowocuje przywiązaniem się do papugi do właściciela. Jeżeli czujesz, że przez brak czasu nie będziesz mógł jej zapewnić towarzystwa, możesz sprawić jej drugą papugę. Można je nauczyć mówić, radzą sobie jednak w tym gorzej od falistych, i potrafią mówić tylko kilka słów, zamiast tego kochają podgwizdywać. Oswojona nimfa będzie bardzo aktywna, pozostawiona sama sobie na pewno nie będzie siedzieć cicho, będzie wręcz prosić krzykiem o dotrzymanie jej towarzystwa. Jeżeli zbyt długo będzie samotna, samica może popaść w apatię, a samiec stanie się agresywny. Nimfa żywi się mieszanką ziaren, którą warto wzbogacać o warzywa i owoce, oraz piasek wspomagający trawienie. Dobrze pielęgnowana nimfa potrafi przeżyć nawet piętnaście lat.


Papuga falista


Papugi faliste, są bardzo popularnym gatunkiem domowych papug. Mają nie duże wymagania, a dorosłe osiągają zaledwie osiemnaście centymetrów, na plus jest również niska cena. Są ciekawskie i bystre, nie znoszą samotności. W naturze papuga falista ma zielony kolor. Oswojenie tej papugi wymaga czasu, lecz nie sprawia większych problemów. W przeciwieństwie do nimf można nauczyć je powtarzać dźwięki i mowę ludzką. Jeśli nie dysponujesz dużą ilością wolnego czasu, warto zakupić co najmniej dwie takie papugi. Pamiętaj, że jeżeli dokupisz swojej papudze falistej towarzysza, prawdopodobnie przestaną się tobą interesować. Papugi faliste niestety dużo skrzeczą i bałaganią, w przeciwieństwie do nimf. Papużka falista żywi się mieszanką ziaren, czasem wzbogacana warzywami i owocami. Warto pamiętać o wyposażeniu klatki w kostkę wapienną. Zależnie od tego, jak będziesz się nią opiekować, papugi faliste żyją około dziesięciu lat.
Pamiętajmy o niekupowaniu mniejszej papugi na test, przed zakupem większej, na przykład ary. Jeżeli zakupiliśmy papugę, mimo że jest mniejsza od innych gatunków, musi być traktowana tak samo, nie można po czasie odstawić jej w ciemny kąt, ponieważ możemy wyrządzić jej krzywdę.


Podsumowując


Każda papuga, jest zwierzęciem stadnym, nieznoszącym samotności. Jeżeli Tobie lub Twoim sąsiadom będzie przeszkadzać hałas, zdecyduj się na nimfę — miło dla ucha podgwizduje i śpiewa. Po zakupie drugiej papugi falistej stracą tobą zainteresowanie, dlatego, jeżeli Ci na nim zależy, lepszym wyborem jest Nimfa. Łatwiejsza do oswojenia będzie papuga falista. Jeśli chcielibyśmy nauczyć naszą papugę mówić, papuga falista dużo lepiej się do tego nada.