Zwierzęta nigdy nie przestają nas zaskakiwać. Jedną z cech charakterystycznych niektórych gatunków jest ich siła, w wielu przypadkach znacznie przewyższająca siłę człowieka. Ponadprzeciętne siła nie występuje jednak tylko u osobników o dużych rozmiarach, u których można uznać, że ich siła jest logiczna, ale u niektórych zwierząt o małych rozmiarach również obserwuje się ten aspekt.

Słoń afrykański

Słonie są bez wątpienia imponującymi ssakami, a ich ogromne rozmiary i masa sprawiają, że są dość majestatyczne. Z tego powodu uważa się je za najsilniejsze ssaki na świecie. Wśród nich szczególnie afrykański słoń sawannowy charakteryzuje się tym, że jest najsilniejszy ze wszystkich słoni, a także jest uważany za największego obecnie ssaka lądowego. Wynika to z faktu, że jego wymiary mogą wynosić do 7 metrów długości i 4 metrów wysokości, a masa od 6 do 7 ton.

Słonie od dawna były wykorzystywane do różnych ciężkich prac ze względu na swoją nośność. Umiejętność tę demonstrują również z pewną łatwością ścinając drzewa, co dla innych zwierząt, a nawet ludzi, byłoby zadaniem niemożliwym do wykonania bez pomocy narzędzi. W pełni dorosły samiec słonia może podnieść ciężar około 300 kg.

Nosorożec biały

Innym zwierzęciem o wielkiej sile jest nosorożec, zwłaszcza nosorożec biały, który ma około 4 metrów długości, 2 metry wysokości i waży około 4 ton – jest największym z tych gatunków. Nosorożce są zwierzętami terytorialnymi i nie zawahają się stawić czoła wszystkiemu, jeśli poczują się zagrożone. Praktycznie nie mają zagrożenia ze strony innych drapieżników, z wyjątkiem ludzi, i są w stanie podnosić ze swoją siłą inne zwierzęta, przewracać niektóre drzewa, a nawet bez problemu przewracać pojazdy ważące około jednej tony.

Tygrys bengalski

Wśród kotowatych można wymienić tygrysy, jedne z najbardziej zaciekłych drapieżników. Te piękne i imponujące zwierzęta dysponują niezwykle imponującą siłą, na przykład tygrys bengalski, który osiąga wagę do 300 kg, jest w stanie pociągnąć za sobą zwierzę o masie dwukrotnie większej niż jego masa. Pod tym względem nie mają też naturalnych drapieżników, więc o ile nie są chore lub ranne, dorosły tygrys nie ma rywali na wolności.

Niedźwiedź brunatny

Niedźwiedź brunatny jest również jednym z największych i najsilniejszych zwierząt lądowych. Chociaż należy do grupy mięsożerców, jest w rzeczywistości wszystkożercą, ale może polować na duże ofiary, takie jak bydło, łosie, woły, a nawet niedźwiedzie czarne, przy czym dorosły niedźwiedź może unieść do 500 kg. Niedźwiedzie mają bardzo silne kończyny, które wraz z pazurami wykorzystują ze zwinnością do obrony i polowania. Podgatunek znany jako niedźwiedź grizzly również posiada imponującą siłę.

Artykuł powstał we współpracy z weterynaryjne.pl – portalu poświęconemu zdrowiu zwierząt.